Új kiadványt jelentetett meg a Magyar Nemzeti Bank, amelyben ezentúl a 330 pontból álló Versenyképességi programban vázolt intézkedések teljesülését vizsgálja. A Versenyképességi Tükör szerint a feladatok 22%-át végezték el az illetékes intézmények, zömében a kormányzat.
A beinduló versenyképességjavító reformoknak köszönhetően négy százalék felett maradó gazdasági növekedés, változatlan hiánypálya, 2023-ra (Orbán Viktor régóta áhított célkitűzésének megfelelően) valódi nullás költségvetés, valamint látványosan 60% alá szakadó államadósság - olvasható ki a frissített konvergenciaprogramból, ami az Európai Bizottság oldalán vált elérhetővé és a Pénzügyminisztérium péntek reggel 9 órakor mutatja be. A kormány részletes számaiból azt is megtudtuk, hogy szemben a korábbi várakozásaival, az előttünk álló években a potenciális növekedés nem annyira a termelékenység és hatékonyság javulása miatt lesz magas, hanem sokkal inkább a ledolgozott munkaórák magasabb száma miatt. A Portfolio részletes elemzése a kormány 2019-2023-as időszakra vonatkozó konvergenciaprogramjából, melyben egyébként új és konkrétnak nevezhető gazdaságpolitikai intézkedéseket nehezen találunk.
Ha megvalósítják az MNB Versenyképességi Programjában felvázolt, az önkéntes nyugdíj-, egészség-és önsegélyező pénztári szereplőket érintő javaslatokat, akkor az önkéntes pénztárak megszűnnének jelenlegi formájukban - ez derül ki az MNB Portfolio-nak küldött tisztázó válaszaiból. Azt viszont továbbra is homály fedi, hol és milyen szerepe lesz a nyugdíjbiztosításoknak a jóléti alapok új rendszerében.
Múlt héten mutatta be 330 pontos versenyképességi javaslatcsomagját az MNB, az intézkedések egy sor területen hozhatnak komoly változást. Most 12 olyan reformlépést emelünk ki, melyek a legtöbb ember mindennapi életére hatással lehetnek, ha ezek megvalósulnak, akkor nem túlzás azt állítani, hogy felforgatják majd az életünket.
Az MNB nemrég megjelent Versenyképességi Programja többek között a hazai tőkepiac fejlesztésével kapcsolatban is tartalmaz javaslatokat. Megnéztük, mi az az étlap, amit az MNB, vagyis a BÉT tulajdonosa a tőzsdével kapcsolatban kínál a kormánynak, és igyekeztünk értelmezni a javaslatokat.
A jegybank 330 pontból álló versenyképességjavító csomagjában nem csak az egészségügyi rendszert általában javító gondolatokat találunk, hanem olyan javaslatokat is (szám szerint hetet), amelyek az egészségügyi rendszert családbarát módon fejlesztenék. Ezek között szerepel többek között, hogy a terhesség időszaka alatt a várandós nők magánorvosi költségeihez számla ellenében járuljon hozzá a társadalombiztosítás.
Szerdán a Magyar Nemzeti Bank és a Versenyképességi Tanács is előállt saját terjedelmes programjával. Mindkettő célja a magyar gazdaság versenyképességének javítása, az adózástól az egészségügyig több száz intézkedést sorolnak, amelyekkel megteremthető a felzárkózás - és persze megváltoztathatják az életünket. A tervek ismertetése céljából nagyon sok cikket közöltünk, ezeket foglaljuk most össze a könnyebb eligazodás kedvéért.
Jelentős átalakításokat javasol az egészségügy finanszírozási rendszerében a Magyar Nemzeti Bank Versenyképességi programja. Minden munkavállaló alanyi jogon bekerülne egy egészségpénztárba, és igénybe vehetné a magánbiztosító szolgáltatásait is.
Négy intézkedést javasolt az MNB új versenyképességi csomagja a külföldön élő magyarok hazavonzására, a jegybank szerint az itthoni bérfejlesztés mellett más lépésekre is szükség lenne. Közben a friss adatok egyelőre arra utalnak, hogy 2018-ban sem indult el a tömeges hazavándorlás, az európai országok többségében legjobb esetben is a magyarok számának stagnálásáról beszélhetünk, bár még sok ország nem frissítette a statisztikáját.
"Program a versenyképesebb Magyarországért" címmel tegnap délután egy friss dokumentum jelent meg a kormány honlapján. A közel 100 oldalas anyag egyik érdekessége, hogy alig néhány órával az MNB "Versenyképességi program 330 pontban" című kiadványa után került nyilvánosságra. A kormány anyaga hasonlóképp a kritikus területeket járja körül: az adózás, a foglalkoztatás, az államigazgatás, az egészségügy, az oktatás és a vállalati környezet témáján keresztül vázolja fel a tennivalókat. A másik érdekesség, hogy miközben a kormányzati anyag nem tartalmaz annyi konkrét lépést, mint az MNB 330 pontba szedett javaslatcsomagja, részletesebben ismerteti azok növekedési és költségvetési hatásait.
Parragh László, az MKIK elnöke úgy véli, hogy nem érjük el egy évtized alatt Ausztria életszínvonalát, de azért törekedni kell a felzárkózásra. Szerinte Orbán Viktor miniszterelnök 6 pontos javaslata megvalósítható.
Kétségtelen, hogy hasítunk a Dakar-teszten, de a felzárkózáshoz több kell.
Orbán Viktor hét pontból álló családvédelmi programja után most a Magyar Nemzeti Bank kijött egy nagyon részletes, 330 pontból álló versenyképességi csomaggal, amelyben külön fejezet foglalkozik Magyarország demográfiai problémáinak orvoslásával. Hosszú a lista, összeszedtük röviden a legfontosabb javaslatokat.
Megkönnyítené a lakossági hitelfelvételi folyamatot és a hitelkiváltásokat is a Magyar Nemzeti Bank ma közzétett versenyképességi csomagja. Néhány konkrét intézkedést is javasolnak e területeken: csökkentenék például a lakáshitelek közjegyzői díját, az előtörlesztési és hitelkiváltási költségeket, automatizálnák a földhivatali információkat (TakarNet), és megnyitnák a bankok előtt a hitelfelvevők jövedelme lekérdezésének a lehetőségét a NAV-nál. Utóbbiakat már régóta szorgalmazzák a bankok.
Egy sor új javaslatot vázol fel az MNB ma megjelent Versenyképességi Programja, többek között egy Jóléti Alapot állítanának fel, amelynek egészség és nyugdíj lába is lenne, megreformálnák a TBSZ és a NYESZ jelenlegi szabályait, továbbá a tőzsdei részvények után fizetendő osztalékadót is eltörölnék a magánszemélyek esetében.
Az MKIK gazdasági évnyitójára időzítve tette közzé az MNB a 330 pontból álló versenyképességi programját. A 234 oldalas dokumentum a tavalyi 180 pontos jegybanki javaslatcsomag ajánlásának tekinthető.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Nem használják többé, pedig pótlásáról még nem gondoskodtak.
Nem örül Volodimir Zelenszkij, hogy Ukrajna csatlakozási ügyét belpolitikai csatározásokra használják.
Texasban már milliárdos károkra készülnek.
Ismeretlen az állapota.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.